Způsob vývoje softwaru, při kterém na začátku znáte kompletní zadání, termíny a cenu. Vyžaduje proto před zahájením obrovskou přípravu, aby bylo možné odhadnout všechny proměnné, které proces přinese. Špatně definované počáteční zadání přenáší velké množství rizika na dodavatele a na celkový úspěch projektu.
*jednotlivé role jsou pro zjednodušení reprezentovány jako jednotlivec, jedná se však o firmy nebo společnosti.
Vytváří základní komponenty projektu. Výsledky jeho analýz jsou veřejné, což především v případě státních zakázek zajišťuje kontrolovatelnost, závaznost a tlak na kvalitu. Jeho cílem je pro projekt vytvořit:
Byznys analýzu
Validuje nápad a vytváří základní rámec pro digitální produkt (odpovídá například na otázky kolik má být dodavatelů, jaké jsou části systému, jak má vypadat uživatelské rozhraní...).
Technickou analýzu
Hledá správné technologické řešení a vytvoří detailní specifikaci, podle které dokáže programátor programovat.
Vyvíjí samotný software, který je mu předán formou technické a byznys analýzy vytvořené Analytikem. Dopředu definuje milníky, na jejichž základě pravidelně předává Zadavateli splněné části zakázky.
Slouží jako kontrolní mechanismus, aby nedocházelo k úzce definovanému zadání, které by vysoutěžila pouze firma zaměstnávající Analytika. Zároveň sleduje úroveň výstupů Analytika i Programátora. Dozor musí mít stejnou úroveň znalostí a schopností jako Analytik.
Je sestavena ze Zadavatele zakázky, Analytika, Stavebního dozoru. Jejím úkolem a účelem je rozhodnout o výběru Programátora, podmínek akceptace dílčích dodávek softwaru a také stanovit situace odstoupení od smlouvy s Programátorem.
Doporučujeme vybírat tyto role na základě referencí a případových studií z podobných zakázek. Nebojte se ale také kontaktovat naší asociaci, která s výběrem těchto rolí ráda pomůže.
Dozorčí rada je seskupení Zadavatele, Analytika a Stavebního dozoru.
Po vytvoření analýzy sestavte na základě doporučení Analytika výběrové řízení na firmu, která vyvine váš produkt. O výběru Programátora rozhoduje právě výše zmíněná Dozorčí rada.
Výstupy Programátora akceptuje Dozorčí rada, která porovnává stav analýzy a reality. Dozorčí rada akceptuje jednotlivé Milníky vývoje prezentované Programátorem.
Je třeba myslet dopředu na to, že váš software bude potřebovat pravidelnou údržbu, popř. rozvoj a tvorbu nových funkcí. Zajistěte si tedy provoz a rozvoj dalších funkcí systému ideálně od stejného dodavatele. Promyslete, jak bude probíhat předání a akceptace a jak následně bude probíhat údržba systému.
Často nemusí být celá zakázka realizována pouze jedním dodavatelem. Analytik by měl rozhodnout, které části je dobré ponechat na jednom dodavateli a které je lepší soutěžit zvlášť.
Ne vždy je potřeba mít hned v prvním vydáním projektu všechny představitelné funkce.
Popište tedy analytikovi 1-3 problémy, které má váš produkt řešit a spolu s ním definujte MVP (minimum viable product), který budou uživatelé pár měsíců testovat a na základě kterého se budou upravovat detaily ke spokojenosti všech. Na zbytek funkcí se pak naplánují další fáze vývoje.
Pokud se jedná o vývoj na zakázku, je nezbytné, aby licence připadla zadavateli.
Pokud se jedná o “krabicový předpřipravený SW”, tedy to, co není vyvinuto na zakázku, je zásadní zjistit detailně podmínky a cenu licence. Zejména pak závislost ceny a počtu uživatelů, počtu instancí, stažení, počtu dokumentů, počtu připojení.
Postavte řešení na otevřených technologiích, aby produkt a zadavatel nebyli rukojmím dodavatele.
Obzvláště u softwaru neplatí, že čím levnější, tím lepší, mnohdy je to přesně naopak. Proto je třeba zařadit i jiná vyhodnocovací kritéria, která ideálně určí Analytik v souladu s Dozorčí radou. Může se jednat o předchozí reference či kvalitu kódu a použité architektury.
Přihlaste se k newsletteru. Žádný spam. Jen důležité novinky.